„Stacja Kultura” było inicjatorem i organizatorem udostępnienia wystawy „Armia Błękitna w walkach o niepodległość Polski 1917-1920”

Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Stowarzyszenie „Stacja Kultura” było inicjatorem i organizatorem udostępnienia wystawy „Armia Błękitna w walkach o niepodległość Polski 1917-1920”.

Przy współpracy z SAPiK, wystawa była prezentowana 3 kwietnia 2019 w Centrum Konferencyjnym „Zamek” w Szczecinku.
Wystawę, składającą się z 25 plansz, przedstawiających historię powstania Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera i jej wkładu w odzyskanie niepodległości, przygotowało Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Wykład związany z wystawą wygłosiła pani Agnieszka Osiak, Adiunkt Biura Dokumentacji Zabytków. Temat odzyskania przez Polskę Niepodległości wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Szczecinka. Salę wypełniało około 60 osób w różnym wieku. Profesjonalizm i wiedza wykładowcy zyskały duże uznanie słuchaczy, którzy wzięli czynny udział w dyskusji i indywidualnych rozmowach. Słuchacze podzielili się swoją wiedzą o rodzinnych wydarzeniach, związanych z tym okresem, a które nie zostały udokumentowane oficjalnie. Tak było w przypadku towarzyszenia Generałowi Hallerowi innych osób przy akcie zaślubin morza. O tej historii opowiedział pan Bogusław Wojtaszczyk, którego krewna, towarzysząc generałowi, także wrzuciła swoją ślubną obrączkę do Bałtyku.

Od 4 kwietnia wystawa została eksponowana w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie. Na wykładzie towarzyszącym wystawie zebrało się ponad 70 osób w różnym przekroju wiekowym.

Wystawa i wykład w obu miastach zgromadziły ludzi, dla których historia Polski i odzyskanie przez nasz kraj niepodległości stanowi bardzo ważny temat.
Stowarzyszenie „Stacja Kultura” jest zaszczycone, że pomogło mieszkańcom Szczecinka i Bornego Sulinowa zapoznać się z tematem.