„Carpe diem” – Jacek Juriewicz

Już wkrótce, bo 18 czerwca 2024 o godzinie 14.00 wernisażem „Carpe diem” Galeria M Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie zaprezentuje twórczość Jacka Juriewicza, artysty malarza ze Szczecinka. Niekonwencjonalna przestrzeń wystawiennicza ultranowoczesnego budynku urzędu zaskoczy odbiorcę, dla artysty będzie ciekawym doświadczeniem, a dla kuratora wyzwaniem.

Sposób patrzenia na świat Jurlewicza jest dla nas propozycją, by odważniej żyć i tworzyć na własnych zasadach, tak jak on to czyni. TU I TERAZ, czyli „carpe diem” pochodzące z Pieśni (1, 11, 😎 Horacego „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie…”

Cechą charakterystyczną twórczości dla Juriewicza jest zainteresowanie człowiekiem, a dokładnie tym, co przeżywa, co czuje, jak reaguje w różnych sytuacjach życiowych. Emocje i uczucia. Jak wiele można dowiedzieć się także o samym sobie! To nie wszystko. Bycie człowiekiem w pełni tego słowa znaczeniu oznacza również rzeczywisty związek z naturą.

Jak sam pisze: „Fascynacja tym tematem objawia się w moim malarstwie nie tylko w sposobie ekspresji, barwnej kolorystyce, zestawianiu niemal realistycznej figuratywności z abstrakcją czy dynamicznym przedstawianiu postaci, ale także w traktowaniu obrazów jako swoistego studium ludzkich nastrojów czy postrzeganym przeze mnie pejzażem. Moje obrazy nie są portretami sensu stricto. W większości przypadków przekazuję swoje emocje, przemyślenia czy wspomnienia”.

Serdecznie polecam
Jolanta Gramczyńska
Kuratorka wystawy „Carpe diem”