IV Międzynarodowy Plener Artystyczny Stacja Kultura 2021 w Siemczynie

W dniach 15.08-25.08.2021 w Pałacu w Siemczynie miał miejsce IV Międzynarodowy Plener Artystyczny. Organizatorem Pleneru jest Stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa i współpracujące z nim Stowarzyszenie Henrykowskie. Komisarzem pleneru, była Gina Malinowski, pełniąca funkcję prezesa Stowarzyszenia Stacja Kultura.

W plenerze wzięło udział 2 artystów z zagranicy i tak:

Z Irlandii -Marzena Jurek, z Niemiec– Jutta Michels, oraz 11 artystów z Polski.

Pomorze Zachodnie reprezentowali:

Marta Frankowska i Elżbieta Majewska/Złocieniec

Krystyna Masiukiewicz / Żelisławie, Beta Sudnikowicz / Mirosławiec,

Gina Malinowski / Borne Sulinowo, Jacek Juriewicz / Szczecinek

Gośćmi z Warmii i Mazur byli:

Jan Bachar /Bezledy, Olga Kokoryn / Szczytno, Mariusz Iljasiuk / Biskupiec.

Województwo Wielkopolskie prezentowali:

Krzysztof Ryfa /Ostrów Wlkp., Prof. Marek Haładuda /Poznań.

Artyści pracowali w Sali balowej pałacu oraz w plenerze – w Parku Pałacowym.

Pragnąć zapoznać artystów z unikatową przyrodą Pomorza Zachodniego, Starostwo Drawskie zorganizowało wycieczkę krajoznawczą. Goście mieli okazję do poznania naszych wspaniałych pejzaży oraz zabytków. Wycieczkę zorganizowała Pani Katarzyna Szlońska – Getka, sekretarz Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

Artyści zostali też zaproszeni do sąsiadującej z Siemczynem wsi Żelisławie. Dało to okazję do zapoznania się z tradycyjnymi, dawnymi, zajęciami kobiet naszego regionu.  Artyści samodzielnie mogli prząść wełnę, tkać na krosnach oraz upiec w piecu chlebowym tak zwane Szczodraki, czyli regionalnych bułek. Wieś Żelisławie jest jedną z niewielu, które kultywują dziś już zapomniane zwyczaje.

Wernisaż odbył się w Galerii Pałacowej.  Zaprezentowanych zostało około 50 eksponatów, w tym obrazy, rzeźby, ceramikę oraz instalacje metalowe. Na wernisażu obecni byli wszyscy nasi sponsorzy ze wspierających nas urzędów:

Pani Anna Bańkowska /Patronat Honorowy/ Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Pan Krzysztof Lis /Patronat Honorowy/, Starosta Powiatu Szczecineckiego.

Pani Katarzyna Szlońska-Getka ,  była w podwójnej roli, jako Sekretarz  Powiatu  w Drawsku Pomorskim. Reprezentowała także Pana Stanisława Cybulę, Starostę Powiatu Drawskiego/Patronat Honorowy, którego nieobecność tłumaczą ważne sprawy.  Pan Zbigniew Dudor, Członek Zarządu Powiatu w Drawsku Pomorskim

Pani Dorota Chrzanowska, Burmistrz Bornego Sulinowa, Pani Beata Czarnecka – Herbaczewska, Sekretarz Gminy Borne Sulinowo.

Pani Małgorzata Fedorowiat-Nowacka, Zastępca burmistrza w Czaplinku,

Pan Michał Olejniczak, Sołtys Siemczyna i Przewodniczący Rady Miasta w Czaplinku,

Pan Krzysztof Zacharzewski, Burmistrz Złocieńca. Gościem z Połczyna Zdroju, był Pan Krzysztof Szewczuk, dyrektor Centrum Kultury

Stowarzyszenie Henrykowskie reprezentował Pan Zdzisław Andziak, którego wspierała rodzina właścicieli Pałacu w osobach: Pana Bogdana Andziaka, Pani Grażyny Tomaszewskiej, oraz Pana Adama Andziaka.

Mimo nieobecności przedstawiciela, nasze podziękowania należą się także Lasom Państwowym a szczególnie, wspierającemu nas Nadleśnictwu Czarnobór.

Wszystkich gości przybyłych na Wernisaż powitała Lucy von Schickedantz, natomiast Komisarz Pleneru, Gina Malinowski, imiennie przedstawiła wszystkich artystów i ich prace.

W krótkich przemówieniach swoje wrażenia odnośnie organizacji pleneru, wernisażu oraz pokazanych prac przedstawili Państwo: Anna Bańkowska, Dorota Chrzanowska, Krzysztof Lis, Zbigniew Dudor, Zdzisław Andziak oraz Michał Olejniczak.

Wernisaż trwał około półtorej godziny i odbył się w bardzo swobodnej atmosferze. Przy lampce wina wymieniano wrażenia jakie na zwiedzających wywołały pokazane prace. W swobodnych rozmowach, artyści dzielili się tajnikami swoich warsztatów.

Wernisaż, łącznie z naszymi gośćmi i artystami udokumentowały zdjęciami i wywiadami: TV Gryf ze Szczecinka, TV Reda z Świdwina,  Andrzej Łesyk z Bornego Sulinowa.

Ten ciekawy dzień zakończyła wspólna kolacja, przy której odbywały się ciekawe dyskusje.

W ramach sponsorowania Starostwo Drawskie obdarowało wszystkich artystów wspaniałymi albumami zdjęć ziemi drawskiej. Natomiast Pani Agnieszka Szewczyk obdarowała uczestników Pleneru wyrobami zielarskimi, w których specjalizuje się jej Gospodarstwo Agroturystyczne, Bobrowa Dolina.

Serdecznie dziękuję artystom za ich przybycie i ich twórczą pracę.  Dziękuję wszystkim naszym sponsorom za wiarę w nas i w to wspaniałe przedsięwzięcie, jakim jest coroczny Plener. Dziękuję za piękne kwiaty, które odbieram jako wyraz uznania dla naszego zaangażowania i pracy.

GM

IV Plener

Wernisaż


Wycieczki

Dzień piąty i pierwsza przerwa od pracy.

Wycieczka zorganizowana przez Katarzynę Szlońska-Getka, Sekretarz Powiatu Drawskiego.

Pierwsze kroki kierujemy do siedziby Starostwa Drawskiego, gdzie przy filiżance kawy przyjmuje nas Starosta Drawski, Pan Stanisław Cybula. Zwiedzamy przepiękny  budynek starostwa zbudowanego w latach 1907-1909 w stylu neoklasycystycznym.

Następne kroki – to Stawno, Darskowo, Mielenko Drawskie i Suliszewo. Po drodze jeszcze rozmowy o sławnym  niemieckim architekcie Walter Grupius, którego jedne z jego pierwszych  modernistycznych obiektów można podziwiać na Pomorzu w miejscowości Jankowo.

Krystyna Masiukiewicz, pracująca z nami tego roku, zaprasza nas do swojej wioski Żelisławie. Małe przyjęcie z kobietami, które dbają o dziedzictwo polskiej wsi. Poznajemy krosno, prace przy lnie oraz pieczenia tutejszych przysmaków tzw. Szczodrakow. Zabawa była wspaniała , każde z nas próbowało swoich sił, chwilowo przenieśliśmy się we wcześniejsze czasy.

Wycieczki 

 

Wernisaż prac IV Międzynarodowego Pleneru Artystycznego w Siemczynie

Relacja z uroczystego wernisażu prac powstałych w trakcie IV Międzynarodowego Pleneru Artystycznego w Siemczynie 👩‍🎨 Odbywające się w Pałac Siemczyno wydarzenie zorganizowały borneńska Stacja Kultura oraz Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie 🎨

Opublikowany przez GRYF.tv Czwartek, 9 września 2021