Spotkanie z autorką bestsellerowych powieści!

20 września 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie we współpracy z Stowarzyszeniem „Stacja Kultura”  była organizatorem cyklu trzech spotkań dla młodzieży i uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z panią Moniką Sawicką.

Monika Sawicka na co dzień jest pisarką. To autorka bestsellerowych powieści dla dorosłych oraz dzieci, poza tym edukatorka, animatorka i dziennikarka telewizyjna. Na swoim wydawniczym koncie ma piętnaście powieści!

Uczniowie klas młodszych wzięli udział w spotkaniu, którego wątkiem głównym była postać psa Kajtusia. Ta serdeczna, pełna radości i uśmiechu rozmowa Autorki z Najmłodszymi w przystępny sposób zaprezentowała, co może być  inspiracją do pisania książek, na czym polega praca pisarki, jak powstają książki. Na konkretnym przykładzie – napisanej przez Monikę Sawicką książeczki dla dzieci pt. „O Kajtku szczęściarzu” płynie opowieść o głównym bohaterze – dzielnym i mądrym piesku. Piesku, który istnieje naprawdę. Spotkanie było także lekcją o przyjaźni, odpowiedzialności za drugą istotę, nauką o tym, jak i dlaczego należy opiekować się zarówno braćmi mniejszymi, jak i młodszym rodzeństwem. Autorka na przykładzie znanej zimowej zabawy (lepienie bałwana w wyobraźni) pokazała, jak powstaje książka. Wyjaśniła także, z czynnym udziałem dzieci, co jest potrzebne, by mogła powstać.

Natomiast  uczniowie klas VII mieli możliwość wzięcia udziału  w warsztatach  pt. MOJA KSIĄŻKA MARZEŃ, którym przyświecała myśl Walta Disneya JEŻELI POTRAFISZ O CZYMŚ MARZYĆ, POTRAFISZ TEŻ TEGO DOKONAĆ.

Pani Monika Sawicka przekonywała podczas pracy z siódmoklasistami, że każdy z nas o czymś marzy, czegoś pragnie, do czegoś dąży. Każdy ma plany, nazywając je celami lub marzeniami. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość stworzenia własnej KSIĄŻKI MARZEŃ z wiarą, że  wizualizacja zawsze sprawia, iż stają się one bliższe i bardziej realne, wręcz na wyciągnięcie ręki.

Uczestnicy uczyli się także: pracy zespołowej, ćwiczyli wyobraźnię, edukowali się poprzez poznawanie historii sławnych ludzi, którzy osiągnęli swoje cele, inspirowali do podejmowania nowych wyzwań, rozwijali zdolności manualne oraz kreatywność, motywowali do realizowania postawionych sobie celów, budowali poczucie własnej wartości.

Wszystkie książki marzeń zostały w Bibliotece, by po kilku latach ich twórcy mogli przyjść i skonfrontować swoje obecne marzenia z poprzednimi i być może uzupełnić puste strony o nowe…

Spotkania  z autorką w bibliotece przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Czas wszystkim upłynął  niezwykle szybko, a każdy z uczestników wyniósł z nich swoją osobistą lekcję .

Spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu „Wierny przyjaciel” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017  „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie ze wparciem Burmistrza Bornego Sulinowa i Stowarzyszenia „Stacja Kultura” w Bornem Sulinowie.

Relacja również:

  1. Strona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie:

http://www.mbp.bornesulinowo.pl/cms/?p=19787

http://www.mbp.bornesulinowo.pl/cms/?p=19627

      2.Strona  Temat.net tygodnika Temat Szczecinecki:

https://szczecinek.com/artykul/spotkanie-z-pisarka/271354

  1. Strona Miejskiego Portalu Informacyjnego iszczecinek.pl:

http://iszczecinek.pl/artykuly/region/borne-sulinowo-spotkanie-z-monika-sawicka