Spotkanie z dr Andrzejem Moniakiem

W dniu 6 lutego 2018 roku o g. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie odbyło się spotkanie autorskie z dr Andrzejem Moniakiem poświęcone jego nowej książce traktującej o Bornem Sulinowie w kontekście kształtowania się nowej społeczności lokalnej. Autora i gościa  specjalnego wieczoru zaprezentowała publiczności dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie Iwona Gajewska-Tranbowicz. Dr Andrzej Moniak z pasją godną badacza i swadą wykładowcy uniwersyteckiego przedstawił koncepcję swojej nowej pozycji o charakterze naukowym, dotykając zagadnienia kształtującej się społeczności Bornego Sulinowa w okresie ponad 20 lat od chwili zwrócenia miasta polskiej administracji państwowej.

Bez wątpienia dyskusje na temat koncepcji zagospodarowania, wykorzystania istniejącej infrastruktury i dostosowania jej do nowych funkcji oraz ostatecznego kształtu  miasta, budzą niezwykłe emocje tak wśród mieszkańców, którzy tworzą cywilną historię miasteczka od chwili otwarcia bram, po wakacyjnych lokatorów, którzy spędzają tu jedynie urlopy. Każdy uzurpuje sobie prawo, co zresztą nie może nikogo dziwić, do wpływania na warunki życia w miejscu, które wybrał na swój azyl czy przystań życiową. Nie ma w tym nic złego, że mieszkańcy czują się odpowiedzialni i żywo interesują się planowanymi poczynaniami włodarzy, zabierają głos w sprawie i pragną być wysłuchani. Nie bez powodu dr Moniak podkreślał, że Borne Sulinowo jest osobliwe, choć nie jedyne w swej specyfice. Owa osobliwość Bornego została szczegółowo przedstawiona w głównym problemie książki, którym jest „opis i analiza kształtowania się społeczności lokalnego miasta w nowych warunkach dokonującego się procesu transformacji systemowej”.

Zapraszamy do lektury. Książka od 8 lutego br. będzie dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie.

Na zakończenie spotkania dr Andrzej Moniak zapewnił, że nie skończył swych badań nad osobliwością Bornego Sulinowa i będzie kontynuował pracę, której efekty zamieści w części drugiej książki „Borne Sulinowo – miasto spóźnionej niepodległości ”.

Zdjęcia: MBP Borne Sulinowo