„Stacja Kultura” i biblioteka na Spotkaniach COOLturalnych w Siemczynie

W dniu 14 października 2017 roku Stowarzyszenie „Stacja Kultura” i Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie byli organizatorami XVIII Henrykowskich Dni Kulturalnych w Pałacu Siemczyńskim.

Wydarzenie było pierwszą częścią całego cyklu zaplanowanego z inicjatywy Stowarzyszenia „Stacja Kultura” w ramach realizacji projektu „Seniorzy w akcji” w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną.

Serdeczna i owocna współpraca Stowarzyszenia „Stacja Kultura” reprezentowanego przez prezesa Romana Tranbowicza oraz Stowarzyszenia Henrykowskiego reprezentowanego przez prezesa Zdzisława Andziaka rozpoczęła się nie tak dawno, bo podczas lipcowych dni Henrykowskich.

Na październikowe spotkanie kulturalne złożyły się 3 inicjatywy: montaż słowno-muzyczny pt. Spotkanie z Osiecką, wernisaż z wystawą malarstwa Longiny Malinowski oraz koncert kameralny na fortepian i skrzypce.

W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości w tym: Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska – Burmistrz Bornego Sulinowa, Dariusz Czerniawski – Przewodniczy Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie, Adam Kośmider – Burmistrz Czaplinka. Po uroczystym powitaniu wszystkich gości przez Gospodarza obiektu – Bogdana Andziaka, zaprosiliśmy do obejrzenia i wysłuchania autorskiego programu inspirowanego życiem i twórczością Agnieszki Osieckiej. Narrację poprowadziły Lucy von Schickedantz (dokonała wyboru tekstów i zadbała o stronę merytoryczną przywoływanych treści) i Iwona Gajewska-Tranbowicz –dyrektor MBP w Bornem Sulinowie (przygotowała scenopis i wyreżyserowała spotkanie). Występ wzbogacono o akcenty muzyczne w wykonaniu Bartosza Kniazia na saksofonie, Szymona Bielki na gitarze, śpiew Ewy Brojek-Polakowskiej i Julii Białkowskiej oraz recytację, której podjęli się Wiktoria Łozińska, Marta Kątny oraz Roland Schlamberger.

Publiczność owacjami nagrodziła tę część wieczoru. W ferworze gratulacji i wielu ciepłych słów przeszliśmy do Sali ceglanej na spotkanie z malarstwem sztalugowym Longiny Malinowski. Oficjalne otwarcie wystawy rozpoczęła krótka prezentacja artystki przez Iwonę Gajewską-Tranbowicz w formie tradycyjnej i Lucy von Schickedantz w poetyckiej zbiegło się z podarowaniem jednego z obrazów przez Longinę państwu Andziakom. Sytuacja wzruszyła szczególnie obdarowanych, gdyż obraz przedstawia portret wnuka Gospodarzy, uchwyconego w momencie mozolnej pracy z książką podczas jednej z wcześniejszych edycji Spotkania Henrykowskiego.

Trzecia część spotkania przyjęła formę czysto muzyczną. Koncert fortepianowo-skrzypcowy Anny Mendonca i Anny Kalety ostatecznie uświetnił całe przedsięwzięcie. Widzowie oddali swoje uznanie dla niezwykłości koncertu owacjami na stojąco.

W miłej, pełnej wzajemnego zadowolenia i satysfakcji goście i gospodarze spotkania pożegnali się, życząc sobie kolejnej tak wspaniałej uczty dla ducha.

Projekt „Sztuka cię szuka czyli powrót Okularników” jest realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

 Autor tekstu:

Iwona Gajewska-Tranbowicz

Dyrektor

Miejskiej Biblioteki Publicznej

w Bornem Sulinowie

Zdjęcia: Daniel Graszka

Relacja ze spotkania również:

http://www.mbp.bornesulinowo.pl/cms/?p=20961

https://szczecinek.com/artykul/stacja-kultura/280944

http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/14406/Spotkania-COOLturalne-w-Siemczynie