Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

27 lutego jest Światowym Dniem Organizacji Pozarządowych, dzień szczególny, dzień uznania dla pracy wielu ludzi, tych, którzy odmieniają, wspomagają, ubarwiają i wzbogacają życie innych, tych, którzy żyją obok, a dla których ten specyficzny wolontariat jest często jedyną szansą na wsparcie, odmianę, możliwość zobaczenia i przeżycia czegoś nowego.

Na zaproszenie Burmistrza Bornego Sulinowa, Doroty Chrzanowskiej, w Sali BKO spotkały się wszystkie Organizacje Pozarządowe działające na terenie miasta i gminy.  Na terenie zamieszkałym przez około 9 tysięcy mieszkańców działa 48 Organizacji Pozarządowych i 2 Grupy nieformalne. Ilu to pasjonatów, wolontariuszy oddających swój prywatny czas?

Na spotkaniu zebrało się około 40 osób, ale byli to głównie przedstawiciele zarządów. Było to nadzwyczaj cenne dla nas spotkanie, ponieważ mieliśmy okazję poznać się osobiście. Niby się znamy, mijamy na ulicy, spotykamy przy różnych okazjach, ale niewiele wiemy o swojej działalności. Każda z osób miała okazję się przedstawić i w kilku zdaniach powiedzieć o działalności swojej organizacji. Jedne organizacje działają w mieście, inne na terenie gminy, robiąc tu bardzo ważną pracę dla ich mieszkańców. Niektóre organizacje stały się swoistymi ambasadorami miasta i gminy a nawet Polski. To co robią wychodzi daleko poza Borne Sulinowo. Okazuje się, że właśnie od nas wywodzą się krajowi, światowi a nawet olimpijscy mistrzowie. Mistrzów szkolą nasi lokalni pasjonaci, trenerzy bez wielomilionowego wsparcia.

Jestem członkiem Stowarzyszenia Stacja Kultura -mam więc wiedzę i udział w tym co robimy. Swoją działalnością wychodzimy poza miasto i gminę, czy nawet województwo. Stowarzyszenie – to 10 osób związanych kulturą. Na Międzynarodowych Plenerach Artystycznych, organizowanych przez Stowarzyszenie od siedmiu lat, uczestniczą artyści z całej Polski, Niemiec, Białorusi Irlandii, Hiszpanii i Ukrainy. W plenerach biorą udział amatorzy obok profesorów uczelni artystycznych. Jest to nadzwyczaj ważne, bo organizator zaprasza na mieszkańców pobliskich miast na tzw. Dni Otwarte, gdzie spotykają się pasjonaci sztuki. Każdorazowy wernisaż poplenerowy skupia setki miłośników sztuki: malarstwa, rzeźby i ceramiki. Powstałe prace pokazywane są w wielu Galeriach naszego województwa: Połczyn Zdrój, Galeria Zamek w Szczecinku, Centra kultury w Mirosławcu, Trzcianki i Wałcza, w Pałacu w Siemczynie, w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie, lecz bez względu na miejsce ich prezentacji, każda wystawa gromadzi wielu widzów, co pokazuje jak wielkie potrzeby mają mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Od roku sztandarowym wydarzeniem Stowarzyszenia jest Międzynarodowy Przegląd Sztuki Od gór PO morze. Z inicjatywy Giny Malinowski Stowarzyszenie Stacja Kultura utworzyło Koalicję Trzech Województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wspólne organizują wystawy i pokazują u siebie artystów polskich i zagranicznych.    I Międzynarodowy Przegląd Sztuki Od gór Po morze 2023, odbył się w Pałacu Siemczyno, a udział wzięło ponad 120 artystów.

Drugim kierunkiem naszej działalności, są spotkania słownomuzyczne. W ciągu 7 lat naszej działalności zrealizowaliśmy 7 tytułów oraz kilka koncertów okolicznościowych, w tym dwukrotnie byliśmy współorganizatorem Święta Trzech Króli. Każdorazowo zaplanowane jest 5 koncertów, lecz ubiegłoroczny pn. Tango-zmysłowość pięknie uwolniona pokazywane było 9 razy i nadal napływają zaproszenia. Program ten wzbogacają znakomici gości: tango cancion tenor, pan Marcin Naruszewicz oraz tancerze, pasjonaci tanga argentyńskiego z Koszalina i Piły. W sumie wszystkie nasze spektakle obejrzało ponad 5 tysięcy osób. Wielokrotnie gościliśmy w: Wałczu, Siemczynie, Bornem Sulinowie, Szczecinku, Białym Borze, Mirosławcu oraz: Pile, Trzciance i Koszalinie. Stowarzyszenie Stacja Kultura bierze udział i wspiera wiele Akcji Charytatywnych nie tylko na terenie Bornego Sulinowa i Szczecinka. Znani jesteśmy również z pięknych i smacznych Pierniczków Reni.

To spotkanie podsunęło mi pomysł, aby napisać kilka słów o tym co wspólnie robimy. Chciałabym, aby powstało takie kompendium wiedzy o wszystkich organizacjach i o ludziach w nich działających. Bardzo ważnym jest także, to, by utrwalić w naszej pamięci tych, którzy byli przed nami, a którzy już odeszli.

 Reasumując – dziękujemy Pani Burmistrz, Dorocie Chrzanowskiej, za zaproszenie, bowiem to spotkanie było bardzo owocne i było dla nas wszystkich bardzo interesujące i ważne. Proponuję Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych wpisać w kalendarz wydarzeń Bornego Sulinowa.

Lucy von Schickedantz