Sztuka wycinanki w Galerii MBP

5 kwietnia 2018 Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie gościła dwie artystki, których prace ożywiły nie tylko salę Galeria, ale również tchnęły wiosenny optymizm i energię we wszystkich uczestników spotkania.

Panie Elżbietę Gniazdowską i Annę Dawid-Hryniewicz zaprezentowała zebranym  dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie Iwona Gajewska-Tranbowicz. Wśród zgromadzonej publiczności w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Stacja Kultura i również pan Dariusz Czerniawski – przewodniczący  Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie.

Pasja, jakiej szczerze oddały się siostry- Elżbieta Gniazdowska i Anna Dawid –Hryniewicz, cieszy oczy i budzi podziw. Zwykła kartka w ich rękach przeistacza się wprost magicznie w arcydzieło.

Sztuka wycinanki to specjalność wymagająca wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Jeśli dołączyć do tego nieprzeciętną wiedzę na temat historii wycinankarstwa, jego początków i kierunków rozwoju w różnych regionach nie tylko Polski oraz znawstwa poszczególnych motywów charakterystycznych dla wycinanki kurpiowskiej, łowickiej czy szwajcarskiej , trudno nie okazać uznania dla artystek. Wystawa została poprzedzona prezentacją multimedialną i barwnie, ze swadą skomentowana przez jej autorkę- panią Elżbietę Gniazdowską.

Na pytanie, czy trzeba mieć szczególne predyspozycje do tworzenia tego rodzaju sztuki, obie panie zgodnie stwierdzają, że nie trzeba, wystarczy chcieć się nauczyć i lubić taki sposób wyrażania siebie.

Potwierdzeniem może być fakt, że pani Ania jest nauczycielem geografii i fizyki, a pani Elżbieta, obecnie emerytka, swego czasu także była zawodowo związana ze szkołą. Obie swoją pasję podsycały podczas sesji Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, gdzie starsza z sióstr wykładała, a młodsza uległa fascynacji tą sztuką.

Różne prace manualne, tradycyjne robótki ręczne czy bardziej współczesne mandale i technika qullingu (wykonywanie ozdób ze zwijanych kolorowych pasków papieru) są bliskie obu paniom. Uwielbiają w ten sposób spędzać czas, cieszy je efekt swojej żmudnej pracy, a efekty zdobią ich domy i mieszkania przyjaciół.

Wycinanki mają w sobie coś magicznego i ponadczasowego. Są nie tylko piękne i pracochłonne, ale też niosą przesłanie. Swoją tematyką podkreślają bowiem związek człowieka z odwiecznymi prawami natury, rytmem i cyklicznością istnienia, porządkiem życia i śmierci, kalendarzem obrzędowo-liturgicznym i symbolami  zakorzenionymi w  tradycji od zawsze w scenach rodzajowych.

Jest tylko jeden aspekt, z którym trudno się pogodzić: brak wolnego czasu, by oddać się pasji bez reszty…

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach pracy biblioteki do 27 kwietnia 2018 r.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Relację w wystawy w Galerii MBP Borne Sulinowo również zamieścili:

http://www.mbp.bornesulinowo.pl/cms/?p=29844

https://szczecinek.com/artykul/sztuka-wycinanki-w-miejskiej/430055

https://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/15491/Sztuka-wycinanki-w-Miejskiej-Bibliotece-Publicznej

Tekst: Iwona Gajewska-Tranbowicz – Dyrektor MBP Borne Sulinowo

Zdjęcia, wideo: Daniel Graszka – MBP Borne Sulinowo