VI Międzynarodowy Plener Artystyczny 2023

„Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł,  ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”.

Coco Chanel

VI Międzynarodowy Plener Artystyczny STACJA KULTURA 2023 to wydarzenie już z tradycjami. Po raz kolejny spotykamy się 15 sierpnia i przez 10 dni pracować będziemy w przepięknie położonym Pałacu Siemczyno na Pojezierzu Drawskim. Miejsce wyjątkowe, urokliwe, zachwycające niezwykłym pięknem, atmosferą i wielką historią. Miejsce, które co roku na nowo odkrywamy, gdzie unikatowe lasy, urokliwe jeziora i rzeki, nieskalana dzika przyroda uczula nasze zmysły i sprzyja twórczej inspiracji. Pozwala nam przenieść się w świat pełen fantazji i zapomnieć o prozie dnia codziennego. Zawsze warto dać sobie szansę na rozwój oraz realizację marzeń, by zbliżając się do natury, wychwytując najbardziej malownicze, poruszające nasze dusze kadry, oddając się nastrojowi otaczającej nas przyrody i wszystkiego, co nas porusza, zachwyca i prowokuje, przelać to później z wielką pasją na płótno lub odzwierciedlić w drewnianych klocach….

W przyjaznej atmosferze, wśród artystów, starych i nowych przyjaciół, mając okazję do wspólnego tworzenia, wyciszamy się i w skupieniu tworzymy… Do tej wspaniałej atmosfery swoją cegiełkę dokładają Państwo Andziakowie, stwarzając artystom idealne warunki do pracy twórczej.

W tym roku w plenerze weźmie udział 16 artystów, większość z województwa zachodniopomorskiego, ale również z wielkopolskiego, dolnośląskiego mazowieckiego oraz państw ościennych: Niemiec, Litwy, Ukrainy, oraz Irlandii. Wiele nowych twarzy, nowych spojrzeń na sztukę, doda zapewne dodatkowych emocji. Będziemy się poznawać, dyskutować i wymieniać się warsztatem. To wszystko powoduje, że prace, które powstają, będą niespodzianką nie tylko dla widza, lecz również dla samego artysty. Stworzymy zapewne nietuzinkowe i zachwycające prace malarskie, rzeźbiarskie, ceramiczne i obiekty przestrzenne, a w tym roku po raz pierwszy – także malarstwo na tkaninie. Przygotowujemy również wystawę fotograficzną, ukazującą uczestników   pleneru podczas pracy, fotografuje Rafał Charusta. Nasze prace pokażemy wielu miejscowościach, między innymi w Mirosławcu, Bornem Sulinowie, Szczecinku, Siemczynie, Wałczu i Pile.

Uczestnikom pleneru życzę weny twórczej, wspaniałego czasu, dobrych rozmów, a także wytchnienia od codzienności.

Serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom i osobom współpracującym z nami. To dzięki Państwa życzliwości, współdziałaniu w organizacji tego przedsięwzięcia, wsparciu merytorycznemu i finansowemu, projekt ten staje się wydarzeniem kulturalnym niosącym sławę nie tylko naszym artystom, ale również całemu regionowi.

Kurator Pleneru
Gina Malinowski