W MURACH BAROKOWEGO Pałacu w Siemczynie po raz szósty odbywa się Międzynarodowy Plener Artystyczny Stacja Kultura 2023.

Jak co roku organizatorka i kuratorka pleneru Gina Malinowski przy gotowała ciekawy program dla uczestników pleneru. Już pierwszego dnia odbył się wykład prof. Roberta Bartela z UAM z Poznania na temat: „Arteterapia oparta na mindfulness”, uzupełnieniem prezentacji stanowiła sesja medytacyjna.

Kolejny dzień pleneru zwieńczył koncert relaksacyjny w dźwiękach gongu i mis tybetańskich wykonany przez Elżbietę Śliwińską z Mirosławca, mistrzynię gry na tych instrumentach. Była to dla wszystkich niezwykła uczta dla duchowa.

Następny dzień pleneru odbył się pod hasłem „Ceramika”. Późnym wieczorem uczestnicy pleneru oraz goście specjalni mogli zachwycić się swoistym spektaklem wypalania ceramiki w żywym ogniu według starej japońskiej techniki- raku . Pokaz poprzedzony był krótkim wykładem przybliżającym tę metodę. Całość prowadził gość specjalny, Irmina Gąsiorowska, założycielka Wiejskiej Pracowni Ceramicznej w Wielkiej Wsi , woj. Świętokrzyskie, organizatorka plenerów i warsztatów ceramicznych, wraz z uczestniczkami naszego pleneru- Anną Jarosz i Katarzyną Krysą.

Charakter sympozjum wzmocniły jeszcze dwa wykłady: Aurelia Tymińska, malarka, mówić będzie „O braku- zanikaniu i nieobecności”, natomiast Agnieszka Chmura -Wieczorek, rzeźbiarka i prezes Fundacji Pałac STRUGA, zapozna nas z „Malarstwem ściennym okresu renesansu, baroku i klasycyzmu na przykładzie Pałacu Struga”.

,,Tajemniczy ogród"
Gina Malinowski
Olej, 60×90, 2023

Opublikowany przez Stacja Kultura Wtorek, 22 sierpnia 2023