”Gdy emocje już opadły, jak po wielkiej bitwie kurz, gdy nie można siłą żadną powiedzianych cofnąć słów….”
Te piękne słowa piosenki „Niepokonani”- grupy Perfekt pasują do naszej bitwy o „III Międzynarodowy Plener Artystyczny”.
Nie chcemy cofać tych słów, bo są potwierdzeniem tego, że nie można się poddawać i walczyć do końca. Do zwykłych przygotowań organizacyjnych w tym roku doszedł szczególny i bardzo stresujący problem – Covid 19. To on sprawił, że do końca nie wiadomo było czy Plener się odbędzie. Ale odbył się dzięki determinacji wielu osób, które przekonane o jego znaczeniu dla kultury wspierały nas. Dziękujemy za to wszystkim a szczególnie naszym niezawodnym sponsorom, do których należą: Starostwo Powiatu w Szczecinku, Starostwo w Drawsku Pomorskim, Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Miasto i Gmina: Borne Sulinowo, Czaplinek i Złocieniec, Stowarzyszenie Henrykowskie w Siemczynie i Stowarzyszenie Stacja Kultura.
Patronat honorowy nad plenerem objęli Anna Bańkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz Krzysztof Lis-Starosta Szczecinecki a patronat medialny sprawuje TV Gawex. Organizatorem pleneru jest Stowarzyszenia Stacja Kultura w Bornem Sulinowie. Komisarzem pleneru jest Gina Malinowski.
Jak co roku, miejscem pleneru był Pałac w Siemczynie, gdzie Państwo Andziakowie stworzyli fantastyczne warunki do pracy twórczej. W tym roku otrzymaliśmy do dyspozycji salę balową pałacu, jej przestronność dawała dużo miejsca dla sztalug i przy nich pracujących malarzy, a jej wielkie okna zapewniały to, co malarze lubią najbardziej, światło dzienne. Rzeźbiarze zagospodarowali pałacowe arkady, gdzie swobodnie mogli używać swoich mechanicznych narzędzi. Kuźnia ceramiczna była miejscem w której powstawały rzeźby ceramiczne i inne małe formy przestrzenne .
W III Międzynarodowym Plenerze Artystycznym zmuszeni byliśmy zrezygnować z zaproszenia artystów z Niemiec, Ukrainy i Litwy, lecz pozostaliśmy z nimi w kontakcie online.
Stacjonarnie pracowało 7 malarzy i 3 rzeźbiarzy:
- Olga Kokoryn / Szczytno,
- Mariusz Iljasiuk / Biskupiec,
- Ela Majewska / Złocieniec,
- Beata Sudnikowicz / Mirosławiec,
- Krzysztof Ryfa / Ostrów Wlk,
- Anna Klimowicz / Żabinek, Alicante,
- Ania do niedawna żyła i pracowała w Alicante w Hiszpanii a obecnie mieszka i tworzy w Polsce,
- Marta Frankowska / Złocieniec,
- Edward Szatkowski / Czaplinek,
- Małgorzata Krzakowska / Szczecin,
- Gina Malinowski / Borne Sulinowo / Kolonia,
- Anna Kluza / Nowy Buczek
- Anna Waluś / Koszalin – to nasi goście honorowi.
Spotkanie z malarkami, które pracowały przy produkcji filmu „Twój Vincent, nominowanego do Oscara” , było niezwykłe, bo odsłaniające kulisy pracy ludzi tworzących obrazy do animowanego filmu. Publiczność wraz uczestnikami pleneru dowiedzieli się wielu ciekawostek o pracy nad tym filmem, zadawali wiele pytań a dyskusja była bardzo burzliwa. Dla „nie malarzy” okazało się być ciekawą przygodą z warsztatem twórców malarstwa i filmu. Spotkanie z tymi dwiema malarkami przyczyniło się zapewne do wzbogacenia programu plenerowego. Ostatnie dni tegorocznego pleneru spędziło paru artystów w Bornem Sulinowie i Szczecinku. Dumni byliśmy móc pokazać kolegom Diabelską Pustać , Poligon, Muzeum Militarnych Pojazdów , bunkry, Dom Oficera oraz Jezioro Pile, jak również Zamek Książąt Pomorskich, tutejszą Galerię Zamkową i Szczecinek w deszczu. Celem naszej pracy jest ukazanie i promowanie, co najpiękniejsze w naszym regionie i promowanie Województwa Zachodniopomorskiego, które obchodzi swoje 75 lecie.
Pierwszą odsłoną WYSTAWY był wernisaż w czwartek 3 września, druga nastąpił 12 września podczas 10 Obchodów Dni Europejskiego Dziedzictwa. Zaprezentowane prace wzbudziły dużo emocji licznie przybyłych gości. Wśród zaproszonych byli burmistrzowie:
- Bornego Sulinowa – Dorota Chrzanowska,
- Czaplinka – Małgorzata Nowacka,
- Złocieńca – Krzysztof Zacharzewski.
Przybyli także : Beata Czarnecka- Herbaczewska, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Bornem Sulinowie, Zbigniew Dudor – reprezentujący Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim, Michał Olejniczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku a także Zdzisław Andziak – prezes Stowarzyszenia Henrykowskiego w Siemczynie .
Wielkim talentem organizacyjnym wykazała się Gina Malinowski, komisarz pleneru. To dzięki jej determinacji artyści mogli pracować w bezpiecznym i przyjaznym im miejscu. Mimo obowiązków komisarza nie zarzuciła swojej pasji malowania a efekt jej pracy wybudził uzasadnione zainteresowanie
Plener i wystawę udokumentowali liczni fotografowie a wśród nich zaprzyjaźniony z artystami Włodek Vendredi oraz Andrzej Łesyk .
Artystów podczas ich pracy oraz wernisaż udokumentowała Firma Gawex media. Wszystkim bardzo dziękujemy, dzięki nim prace artystów tego Pleneru mogą oglądać zainteresowani widzowie całego regionu Pomorza Zachodniego.
Lucy von Schickedantz
Do realizacji Pleneru przyczynili się członkowie naszego Stowarzyszenia Lucy von Schickedantz, Dagmara Charusta i Agnieszka Szewczyk, którym serdecznie dziękuję.
Gina Malinowski