Narodowe Czytanie 2018 w Bornem Sulinowie

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania poza głównym celem, jakim jest  promowanie czytelnictwa, przyjęła również formę „uczczenia jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a przesłanie powieści wzbogaciło program obchodów o ważny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”  – zaapelował w liście skierowanym do Rodaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie po raz trzeci zorganizowała z partnerami Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie w auli BKO. Jako lektorzy uczestniczyli również członkowie Stowarzyszenia Stacja Kultura. W tym roku wybór padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, powieść doskonale wpisującą się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Porządek uroczystości uwzględnił kolejno powitanie wszystkich gości przez dyrektor MBP- Iwonę Gajewską –Tranbowicz i złożenie serdecznych podziękowań lektorom za przyjęcie zaproszenia bądź samodzielne zgłoszenie się do udziału w akcji. Następnie, po odczytaniu listu od Prezydenta RP, zaprezentowana została opracowana przez dyrektor MBP prezentacja multimedialna przybliżająca postać Stefana Żeromskiego, po czym kolejni lektorzy zapowiadani i prezentowani przez prowadzącą czytali przypisane im wcześniej fragmenty powieści.

Druga prezentacja przygotowana i omówiona przez dyrektor Iwonę Gajewską-Tranbowicz poruszyła kwestie związane z problematyką i symboliką powieści Przedwiośnie. Czytanie fragmentów powieści odbyło się w miłej , przyjaznej atmosferze, a lektorzy bardzo poważnie podeszli do swojego zadania. Zadbali o interpretacje głosowe, dykcję, stosowne pauzy i wszelkie środki wyrazu, by jak najlepiej oddać emocje i sens fragmentu. Na zakończenie każdy obecny mógł wykonać odbicia pieczęci przekazanej przez kancelarię prezydenta, na pamiątkę udziału w dzisiejszej inicjatywie.

Prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura Roman Tranbowicz serdecznie podziękował pani dyrektor MBP i jej pracownikom za przygotowanie prezentacji multimedialnej przypominającą postać wielkiego Polaka Stefana Żeromskiego – patrioty, pisarza, prozaika, dramaturga autora wielu znanych dzieł oraz za profesjonalne poprowadzenie uroczystości Narodowego Czytania.

Mamy nadzieję, że kolejna edycja za rok zainteresuje jeszcze większą liczbę uczestników i słuchaczy. Znajomość polskiej literatury jest kluczowa dla każdego Polaka. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

 W tegorocznej akcji Narodowego Czytania aktywny udział wzięli:

  1. Biegajło Aurelia
  2. Brankiewicz Nela
  3. Bykowska Amelia
  4. Bykowska Kamila
  5. Bykowska Maja
  6. Gajewska-Tranbowicz Iwona
  7. Kasperek Anna
  8. Kątny Marta
  9. Kornaś Marianna
  10. Łoza Piotr
  11. Łyżwańska Anna
  12. Matysiak Ewa
  13. Mech Edyta
  14. Michalska Wioletta
  15. Oliwa Krzysztof
  16. Palicki Dariusz
  17. Płaszczyńska Stanisława
  18. Prokopiak Piotr
  19. Schlamberger Roland
  20. Szarejko Elżbieta
  21. Szeligowski Mirosław
  22. Szewczyk Agnieszka
  23. Szewczyk Roman
  24. Tranbowicz Kalina
  25. Tranbowicz Roman
  26. Witt Aleksandra
  27. Wybranowska Barbara

Informacje również: 

http://www.powiat.szczecinek.pl/aktualnosci/narodowe-czytanie-2018.html

https://szczecinek.com/artykul/narodowe-czytanie-2018/506777

Zdjęcia:

Łoza Piotr

Tranbowicz Roman