Tegoroczna akcja Narodowego Czytania poza głównym celem, jakim jest promowanie czytelnictwa, przyjęła również formę „uczczenia jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a przesłanie powieści wzbogaciło program obchodów o ważny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” – zaapelował w liście skierowanym do Rodaków Prezydent RP Andrzej Duda.
Narodowe Czytanie po raz trzeci zorganizowała z partnerami Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie w auli BKO. Jako lektorzy uczestniczyli również członkowie Stowarzyszenia Stacja Kultura. W tym roku wybór padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, powieść doskonale wpisującą się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Porządek uroczystości uwzględnił kolejno powitanie wszystkich gości przez dyrektor MBP- Iwonę Gajewską –Tranbowicz i złożenie serdecznych podziękowań lektorom za przyjęcie zaproszenia bądź samodzielne zgłoszenie się do udziału w akcji. Następnie, po odczytaniu listu od Prezydenta RP, zaprezentowana została opracowana przez dyrektor MBP prezentacja multimedialna przybliżająca postać Stefana Żeromskiego, po czym kolejni lektorzy zapowiadani i prezentowani przez prowadzącą czytali przypisane im wcześniej fragmenty powieści.
Druga prezentacja przygotowana i omówiona przez dyrektor Iwonę Gajewską-Tranbowicz poruszyła kwestie związane z problematyką i symboliką powieści Przedwiośnie. Czytanie fragmentów powieści odbyło się w miłej , przyjaznej atmosferze, a lektorzy bardzo poważnie podeszli do swojego zadania. Zadbali o interpretacje głosowe, dykcję, stosowne pauzy i wszelkie środki wyrazu, by jak najlepiej oddać emocje i sens fragmentu. Na zakończenie każdy obecny mógł wykonać odbicia pieczęci przekazanej przez kancelarię prezydenta, na pamiątkę udziału w dzisiejszej inicjatywie.
Prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura Roman Tranbowicz serdecznie podziękował pani dyrektor MBP i jej pracownikom za przygotowanie prezentacji multimedialnej przypominającą postać wielkiego Polaka Stefana Żeromskiego – patrioty, pisarza, prozaika, dramaturga autora wielu znanych dzieł oraz za profesjonalne poprowadzenie uroczystości Narodowego Czytania.
Mamy nadzieję, że kolejna edycja za rok zainteresuje jeszcze większą liczbę uczestników i słuchaczy. Znajomość polskiej literatury jest kluczowa dla każdego Polaka. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…
W tegorocznej akcji Narodowego Czytania aktywny udział wzięli:
- Biegajło Aurelia
- Brankiewicz Nela
- Bykowska Amelia
- Bykowska Kamila
- Bykowska Maja
- Gajewska-Tranbowicz Iwona
- Kasperek Anna
- Kątny Marta
- Kornaś Marianna
- Łoza Piotr
- Łyżwańska Anna
- Matysiak Ewa
- Mech Edyta
- Michalska Wioletta
- Oliwa Krzysztof
- Palicki Dariusz
- Płaszczyńska Stanisława
- Prokopiak Piotr
- Schlamberger Roland
- Szarejko Elżbieta
- Szeligowski Mirosław
- Szewczyk Agnieszka
- Szewczyk Roman
- Tranbowicz Kalina
- Tranbowicz Roman
- Witt Aleksandra
- Wybranowska Barbara
Informacje również:
http://www.powiat.szczecinek.pl/aktualnosci/narodowe-czytanie-2018.html
https://szczecinek.com/artykul/narodowe-czytanie-2018/506777
Zdjęcia:
Łoza Piotr
Tranbowicz Roman