Narodowe Czytanie 2018

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że główną lekturą tegorocznego Narodowego Czytania  w dniu 8 września 2018 r. jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.  Narodowe Czytanie odbędzie się o godzinie 11:00 jak zwykle również w  Auli BKO, al. Niepodległości 28 w Bornem Sulinowie. Tegoroczne Narodowe Czytanie ma wymiar szczególny, gdyż  odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedwiośnie  z roku 1924 jest ostatnia powieścią Stefana Żeromskiego. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001). 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. 

Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Borne Sulinowo do wzięcia udziału w tak ważnym wydarzeniu!

Jeśli chcesz odczytać fragment lektury na tegorocznym Narodowym Czytaniu, zgłoś się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie.

Serdecznie zapraszamy!

(Źródło: prezydent.pl)