Nikt nie zna ścieżek gwiazd…

To był najwspanialszy piątek trzynastego! O takim cudownym zakończeniu dnia można tylko marzyć, a jednak wydarzyło się naprawdę. Projekt muzyczny poświęcony twórczości Edwarda Stachury w aranżacji grupy „WRZOSOWISKA” zgromadził tłum miłośników muzyki znanej z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa.

To, w jaki sposób zaprezentowali ten dorobek  borneńskiej publiczności  Dawid Krzyk, Grzegorz Tyluś, Stanisław Ogorzałek i Janusz Jędrzejczyk, oczarowało absolutnie wszystkich.

Ale zacznijmy od początku…

Godzina 20.00, aula Budynku Kulturalno- Oświatowego, 140 krzeseł i każde miejsce zajęte, scena zastawiona sprzętami, profesjonalne nagłośnienie, stelaże z mnóstwem świateł, potężna konsola w tle, a za jej sterami trzech fachowców, bo przecież ma być profesjonalnie. Powitanie Iwony Gajewskiej-Tranbowicz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie i krótka zapowiedź tego, co czeka nas za moment. Chwila oczekiwania i na scenę wkracza czterech zwyczajnych, sympatycznych chłopaków: Staszek, Dawid, Janusz i Grzesiek. I nic nie zapowiadało tego trzęsienia ziemi, jakie wspólnie wywołali, a które trwało półtorej godziny i ciągle było nam mało!  Ktoś z publiczności zawołał słowami piosenki, że my tak chcemy do „ Czwartej nad ranem”  i nie było w tym przesady.

Muzycy na scenie dali z siebie wszystko co najlepsze, a publiczność wspaniale odwzajemniała to oddanie. Interakcja pozwoliła wspólnie się bawić, żartować, śpiewać. Wspólnie przekomarzaliśmy się, czy „Jest już za późno, nie jest za późno”, powtarzaliśmy z przekonaniem, że „Dla  wszystkich starczy miejsca” i pytaliśmy „Kim właściwie jest ta piękna pani?”. Pewnie bisom nie byłoby końca, podobnie trudno było się rozstać po występie, bo każdy chciał zamienić choć kilka słów, osobiście podziękować, pogratulować. Owacje na stojąco i niekończące się brawa były najlepszymi dowodami uznania dla niezwykłego poziomu koncertu. Wisienkę na torcie złożył Dawid Krzyk, który tak brawurowo wykonał „Jaskółkę”, że publiczność zamarła, a gdy już się ocknęła, to nie szczędziła szczerych, żarliwych oklasków.

Na pytanie, jak udaje im się stworzyć tak wspaniałą atmosferę, skromnie odpowiadają, że autentycznością. Bo naprawdę uwielbiają muzykę, wspólne granie, przyjaźnią się i wszystko to sprawia, że ze sceny do publiczności przemawia prawda, nikt niczego nie udaje. Ten zapał i szczerość udzielają się widzom, ot, cała recepta na sukces… Niby takie proste, a jednak są absolutnie wyjątkowi w tym, jak grają. Co ważne, cały koncert, obsługa techniczna, w tym profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie przez RYMON SOUND odbyło się nieodpłatnie, za uśmiech i zwyczajne „dziękuję”, co jest ewenementem w dzisiejszych materialnych i interesownych czasach. Staszek Ogorzałek (instrumenty klawiszowe), Dawid Krzyk (wokal i gitara), Grzesiek Tyluś (gitara) i Janusz Jędrzejczyk (skrzypce) czyli  grupa „Wrzosowiska”, sprawcy najpiękniejszego piątku trzynastego w Bornem Sulinowie…

Serdeczne podziękowania kieruję do osób, bez których ten wspaniały wieczór nie mógłby się odbyć.  Inicjatorką współpracy MBP w Bornem Sulinowie z zespołem Wrzosowiska była Agnieszka Bartoszek, ze Stowarzyszenia „Stacja Kultura”, która zaaranżowała pierwsze rozmowy na temat występu. Jarosław Marczyński uratował sytuację „prądotwórczą”, dostarczając rozdzielnię i jakiś bardzo ważny kabel, bez których ekipa techniczna nie mogłaby uzyskać tak imponującego efektu wizualnego. Dariusz Czerniawski udostępnił aulę w BKO, umożliwiając przeprowadzenie koncertu w dobrych warunkach. Raz jeszcze serdecznie wszystkim dziękuję.

Wkrótce pełna relacja filmowa z koncertu.

Tekst:  Iwona Gajewska-Tranbowicz, Dyrektor MBP Borne Sulinowo

Relacja również:

http://www.mbp.bornesulinowo.pl/cms/?p=30333

https://szczecinek.com/artykul/tworczosc-edwarda/435711

http://iszczecinek.pl/artykuly/region/borne-sulinowo-to-byl-najwspanialszy-piatek-trzynastego

https://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/15554/Nikt-nie-zna-sciezek-gwiazd-Grupa-Wrzosowiska-wystapila-w-Bornem-Sulinowie

Zdjęcia video: Daniel Graszka – MBP Borne Sulinowo

Video w wersji:

  1. 4K
  2. Full HD