Pokaz mody w Bornem Sulinowie!

23 lutego 2018 roku o godz.17.00 w gościnnych progach Budynku Kulturalno-Oświatowego w Bornem Sulinowie miało miejsce wydarzenie kulturalne łączące prezentację multimedialną z pokazem mody pt. Rola kostiumu na przestrzeni dziejów. Zgromadzoną licznie publiczność i zaproszonych gości, w tym Dariusza Czerniawskiego – przewodniczącego Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie, Annę Gałązka – Sekretarza Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie, Zdzisława Andziaka – Prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie, przywitał Roman Tranbowicz – Prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura

Wyboru treści do prezentacji i kolekcję kostiumów przygotowała Longina Malinowski –Wiceprezes Stowarzyszenia Stacja Kultura, natomiast całość przedstawienia poprowadziła Iwona Gajewska-Tranbowicz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie.

Publiczność doceniła tę inicjatywę, żywo reagując na kolejne wejścia modelek na czerwony dywan i nagradzając gromkimi oklaskami każde wystąpienie. Szczególnie wzruszająca była reakcja widzów po występie finałowym, gdy uhonorowano modelki i organizatorów owacjami na stojąco.

Pewnie nie bez przyczyny… W całe przedsięwzięcie zaangażowano 13 modelek w wieku od 16 do 74 lat, które zademonstrowały 42 kompletne kostiumy z prezentowanych epok, w większości pochodzące z prywatnej kolekcji Longiny Malinowski. Realizacja przedsięwzięcia wymagała zaangażowania dodatkowo 9 osób, które odpowiadały m.in. za oprawę muzyczną, techniczną, konferansjerkę, makijaże, obsługę czy  porządek wejść.

To, co okazało się najważniejsze w całej inicjatywie to fakt, że wydarzenie jest efektem współpracy wielopokoleniowej w ramach projektu Seniorzy w akcji, którego animatorką jest Longina Malinowski. W przygotowanym programie podzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie genezy, projektowania i realizacji kostiumów.

Modelki, które wystąpiły na wybiegu, są mieszkankami miasta i gminy Borne Sulinowo. Wszystkie Panie niezależnie od wieku są wspaniałe, niepowtarzalne i urocze, bo piękno nie zna wieku, piękno jest w nas, a każdy etap naszego życia ma swój niezaprzeczalny urok…  

Wśród modelek znalazła się młodziutka adeptka profesjonalnego modelingu- Martyna Jaworska. W dzisiejszym pokazie wzięła udział tuż po powrocie z kontraktu w Hongkongu, co jednoznacznie dowodzi, że karierę można zrobić niezależnie od miejsca zamieszkania, równie dobrze może to być małe miasteczko. 

Organizatorami przedsięwzięcia były: Stowarzyszenie Stacja Kultura i Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Sztuka cię szuka czyli powrót Okularników” z programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Tekst: Iwona Gajewska-Tranbowicz

Relacja również:

http://www.gk24.pl/wiadomosci/szczecinek/g/pokaz-mody-w-bornem-sulinowie-zdjecia-wideo,12959330,27653744/

https://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/15243/Pokaz-mody-w-Bornem-Sulinowie

https://szczecinek.com/artykul/pokaz-mody-w-bornem-sulinowie/392244

Zakończenie pokazu mody – nagranie Stanisława Bartoszewicza

Zdjęcia: Kaja Karwacka

Zdjęcia: St. Bartoszewicz 

Zdjęcia: Magdalena Michalska