Spotkanie autorskie z Anną Kluza i Anną Waluś

W dniu 24.września 2020 w Sali kameralnej MBP w Bornem Sulinowie gościły dwie wyjątkowe artystki, młode malarki uczestniczące w powstaniu głośnego filmu „TWÓJ VINCENT”. Filmu niezwykłego, będącego pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską o życiu i twórczości Vincenta van Gogha. Bohaterki spotkania – obdarzone nie tylko talentem malarskim, ale i narracyjnym, zajmująco i z dużą swobodą opowiadały o kulisach pracy nad powstaniem tego ambitnego projektu. Intrygującą relację wzbogaciły liczne slajdy dokumentujące pracę nad powstaniem filmu. Obie artystki nie kryły dumy i radości z faktu, iż pomimo dużej konkurencji i trudnego castingu, zostały zakwalifikowane.

Usłyszeliśmy, że każda z 65 tysięcy klatek została ręcznie namalowana techniką olejna na podobraziu, z udziałem 125 malarzy z 20 krajów. Praca przy tak nowatorskim projekcie była długą, pełną wyzwań 10-letnią artystyczną Odyseją: od momentu, gdy reżyserka Dorota Kobiela pojawiła się w Łodzi z pomysłem na film, aż do ceremonii rozdania Oskarów w styczniu 2018 roku. Film otrzymał wiele nagród, w tym nagrody publiczności, nominacje do Złotych Globów, Bafta i Oskara, a także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej.

Obie malarki wraz z 80 innymi malarzami pracowały w Gdańsku, w specjalnie zaprojektowanych studiach-boksach, czasami po kilkanaście godzin. Prace nad filmem artystki wspominają jako wielką przygodę. Przygodę, która nie skończyła się wraz z finałową ostatnią klatką, bo miała swój dalszy ciąg. Otóż obie panie wraz z innymi „kreatywnymi szaleńcami od van Gogha”, namalowali Mural w stylu jego malarstwa. Powstały następne murale i nasza publika z zachwyceniem obejrzała slajdy ukazujące piękne i ekspresywne murale zdobiące polskie miasta. Spotkanie autorskie dostarczyło jego uczestnikom wiele niezapomnianych wzruszeń. I jego bohaterkom również, bo organizatorzy spotkania zaaranżowali spotkanie w stylu Gali Oskarowej. Nie zabrakło czerwonego dywanu, nie odbyło się bez laudacji, z dużą dawką humoru, napisanej przez Lucy von Schickedantz, i nominacji.

A przede wszystkim, nie odbyło się bez przyznania nagrody!

Właśnie tu, w Bornem Sulinowie, film „Twój Vincent” dostał wymarzone i zasłużone Statuetki! Szczęśliwe i zaskoczone laureatki otrzymały je z rąk członków Stowarzyszenia Stacja Kultura „z wiarą, że następne będą prawdziwe”!

Ciąg dalszy spotkania miał swój finał w kuluarach przy kawie, pysznym poczęstunku i swobodnych rozmowach z jego bohaterkami.

Wszyscy byli bardzo zainteresowani muralami, poruszono więc temat zasłoniętej przed laty, na ścianie biblioteki, mozaiki, której często szukają nieświadomi turyści.
Och, byłoby pięknie, gdyby można byłoby ją znowu mieć, może jako mural!

I z tym życzeniem na ustach pożegnaliśmy się.

Organizatorami byli: Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Stacja Kultura w Bornem Sulinowie.