V Międzynarodowy Plener Artystyczny STACJA KULTURA 2022

„V Międzynarodowy Plener Artystyczny STACJA KULTURA 2022” to wyjątkowe wydarzenie. Jego organizacja przypadła w dniach  15-25 sierpnia 2022 roku. Jak co roku, odbył się w Pałacu w SIEMCZYNIE, w pięknym regionie Pojezierza Drawskiego. Jest to miejsce wyjątkowe, urokliwe, zadziwiające wielką historią i wyjątkową urodą. A cudowna, rodzinna atmosfera, jaką stwarzają gospodarze, Państwo Andziakowie, daje artystom idealne warunki do pracy twórczej.

Dla nas, organizatorów, to podwójne święto, bowiem Stowarzyszenie STACJA KULTURA w tym roku obchodzi także pięciolecie swojej działalności. Przez lata swojej pracy, aktywnie włączaliśmy się w życie społeczne, a zwłaszcza kulturalne Gminy Borne Sulinowo, ale nie tylko.

Najlepszym tego dowodem jest właśnie kolejny plener malarski w miejscu, które co roku odkrywamy na nowo, gdzie imponujące lasy, urokliwe jeziora i rzeki, nieskalana dzika przyroda, uczula nasze zmysły  i sprzyja twórczej inspiracji. Pozwala nam zostawić za sobą prozę życia codziennego i przenieść się w świat pełen fantazji.

I podobnie, jak w latach ubiegłych, zbliżymy się do natury, będziemy wychwytywać najbardziej malownicze i poruszające nasze dusze kadry i przelewać je na płótno, by oddać nastrój otaczającej przyrody, tego, co nas porusza, zachwyca i zadziwia. W przyjaznej atmosferze, wśród artystów, przyjaciół starych i nowych, mając okazję do wspólnego tworzenia, wyciszenia się i skupieniu się na tym, co tu i teraz…..

W tym roku motywem przewodnim pleneru jest „Ziemia i kultura Pomorza Zachodniego”, a udział w nim weźmie 16 artystów, w większości z Województwa Zachodniopomorskiego, jak również Warmii i Mazur,  Wielkopolski, Śląska oraz państw sąsiednich: Niemiec, Irlandii i Ukrainy. Artyści przez 10 dni razem pracowali, i wymieniali  się warsztatem.

Jakie prace powstały na tegorocznym plenerze? O tym mogliście się Państwo przekonać, biorąc udział w poplenerowym wernisażu.

Ci z Państwa, którzy tego dnia nie mogli wziąć udział w pierwszym odsłonie  tej wystawy, będziecie mieli jeszcze nie jedną możliwość ją podziwiać, bowiem już 17 września następuje druga odsłona, tej jakże interesującej wystawy, również w Pałacu SIEMCZYNO, podczas obchodów Dni Europejskiego Dziedzictwa. W późniejszym czasie nastąpią następne- w miastach województwa zachodniopomorskiego: Borne Sulinowo, Szczecinek, Połczyn Zdrój, Drawsko Pomorskie. A są to zapewne nietuzinkowe i zachwycające prace malarskie , rzeźbiarskie, ceramiczne oraz obiekty przestrzenne, nawiązujące do zasobów środowiska i bogactwa kultury regionalnej.

Uczestnikom pleneru dziękuję za wspaniały czas i dobre rozmowy.

Serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom. To dzięki Waszej pomocy merytorycznej i finansowej oraz współudział w organizacji tego przedsięwzięcia, projekt ten staje się dokonanym wydarzeniem kulturalnym.