Wernisaż w Galerii Sztuki „ZAMEK” w Szczecinku

Czwartek, 25 stycznia 2024, był dniem wyjątkowym dla Stowarzyszenia Stacja Kultura, chociaż w tej odsłonie, już kolejnym. Nie mogło być inaczej, bo w Galerii Sztuki Zamek w Szczecinku odbył się Wernisaż prac powstałych na VI Międzynarodowym Plenerze Artystycznym Stacja Kultura 2023 w Pałacu Siemczyno.

Wybór Galerii w szczecineckim Zamku był pokłonem i docenieniem twórców. Na Wystawie zaprezentowane zostały obrazy, fotografie, prace ceramiczne, rzeźby i batik. Prace zachwycały swoim poziomem, nikogo to nie dziwiło, bo wystawiający, to uznani artyści, ich prace pokazywane są w zagranicznych galeriach, są też w kolekcjach prywatnych w Polsce i poza jej granicami. Tak więc Wernisaż był świętem zarówno dla zwiedzających jak i dla artystów. Dla organizatorów Wernisażu wielką satysfakcją i zaszczytem była obecność tak wielu zwiedzających. To, że sala Galerii wypełniona była zachwyconymi gośćmi, to także dowód na to, że dobrym kierunkiem jest to, co Stacja Kultura robi w zakresie propagowania prac i łączenia artystów. Wielka w tym zasługa Prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura Giny Malinowski. To Gina jest komisarzem każdego pleneru i to z jej inicjatywy odbywają się liczne wystawy i wernisaże. Corocznie na plenery zapraszani są artyści z Polski i zagranicy. Oprócz polskich, w Pałacu Siemczyno spotykają się artyści z Niemiec, Hiszpanii, Irlandii, Ukrainy i Litwy.

Wspaniale zorganizowany Wernisaż był okazją by prace powstałe podczas pleneru zaprezentować nie tylko publiczności ale również naszym sponsorom. Ich życzliwość i współorganizacja są absolutnie dla organizacji niezbędne. To dzięki życzliwości i hojności sponsorów powstało wiele wspaniałych prac. Wiele z nich odnosi się do piękna przyrody i architektury Pomorza Zachodniego.

Na Wernisażu mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć:
Annę Bańkowską- Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Małgorzatę Kubiak-Horniatko- reprezentującą Starostę Powiatu Szczecineckiego, Pana Krzysztofa Lisa, Dorotę Chrzanowską – Burmistrza Bornego Sulinowa, Krzysztofa Kina, Nadleśniczego Bornego Sulinowa, Zdzisława Andziaka – Prezesa Stowarzyszenia Henrykowskiego w Siemczynie.

Rangę Wernisażu podnosi Patronat Honorowy, jaki sprawują: Urząd Marszałkowski oraz Starostwa Powiatów Szczecineckiego i Drawskiego.

Wernisaż był pięknym wydarzeniem, które trwało około 2 godzin i było wypełnione spontanicznymi rozmowami zwiedzających z artystami.

LvS