Niepełnosprawność może uprzykrzyć życie. Codzienne mierzenie się z nią nie jest łatwe. Ale to NIE JEST WYROK! Im szybciej to sobie uświadomisz, tym pełniej będziesz żyć. Świat może być równie piękny z perspektywy wózka inwalidzkiego, wystarczy uwierzyć…
Już w kilka chwil po poznaniu Kryspina nie można oprzeć się wrażeniu, że jest to chłopak wręcz tryskający optymizmem, przy tym komunikatywny, rozumiejący innych i ciekawy otaczającego świata. Dłuższa znajomość pozwala stwierdzić, że dopełnieniem jego charakteru jest odpowiedzialność, rozsądek, wierność zasadom i ambicja.
Kryspin jest wyjątkowy nie tylko ze względu na oryginalne imię. Mimo trudności związanej z niepełnosprawnością ruchową, która towarzyszy mu od urodzenia, przez co porusza się na wózku inwalidzkim, nie poddaje się w codziennej walce o normalność.
Nie poddawać się!
– To niełatwe – mówi. – Każdego dnia potrzebuję pomocy w najprostszych czynnościach, nad którymi ludzie fizycznie sprawni nawet się nie zastanawiają. O pomoc proszę najbliższych, rodzinę, znajomych i kolegów. Doceniam, że są ze mną i wspierają mnie we wszystkim.
Kryspin nie zraża się trudnościami, ba, brawurowo pokonuje swoje ograniczenia, by czuć się potrzebnym i dać sobie szansę w miarę normalnie funkcjonować i pracować. Tym samym skutecznie obala stereotypy.
– Chyba nadal pokutuje mylne wyobrażenie o osobie niepełnosprawnej zamkniętej w czterech ścianach pokoju- mówi – Obecnie wózek inwalidzki wcale nie musi być aż takim ograniczeniem, nawet jeśli niepełnosprawność wiąże się z cierpieniem, bólem, często samotnością. A ponadto jak się ma motywację, to można góry przenosić!
Wizyta w OSZ
Kryspin mieszka w Szczecinku, ma 20 lat, tu ukończył liceum ogólnokształcące. Jego marzeniem jest stać się profesjonalnym grafikiem komputerowym. Z tego też powodu odwiedził Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP w Szczecinku. Został uczestnikiem projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Ten projekt był dla niego idealnym rozwiązaniem, dlatego z kolegami i koleżankami aktywnie uczestniczył w zajęciach z doradztwa zawodowego, w spotkaniach z psychologiem, w zajęciach z zakresu zapobiegania depresji wśród młodzieży, w warsztatach przygotowujących do usamodzielnienia się, a także w warsztatach z kreowania wizerunku połączonych z usługą stylisty i poddaniem się wizerunkowej metamorfozie. Zgodnie ze swoim zainteresowaniem i marzeniem ukończył z powodzeniem kurs ECDL i kurs przyuczający do zawodu grafika komputerowego. Chętnie poznawał nowe rzeczy, przyswajał umiejętności, dla innych uczestników projektu świecił przykładem zaangażowania i był wzorem pracowitości.
Staż zawodowy
Od 1 czerwca 2018 r. Kryspin odbywa staż zawodowy w wyuczonej nowej profesji w odpowiednim dla siebie miejscu. Chce być profesjonalistą, fachowcem w swojej dziedzinie. Jest niezawodny, punktualny, pracowity, odpowiedzialny, nigdy nie opuścił dnia pracy. Lubi działać według jasnych zasad i sprawdzonych metod realizacji zadań, pracuje nad jednym zadaniem, dopóki go nie skończy. Tak ocenia Kryspina pracodawca Drukarni Tempoprint w Szczecinku, znany producent różnorodnych reklam. Na pytanie , jak ocenia staż zawodowy u Pana Polaka, odpowiada krótko i zdecydowanie. – Staż super, lepszego nie mógłbym sobie wymarzyć. Do tego jeszcze miła atmosfera, super szef, to moja wymarzona praca. Robię to, co kocham robić! Po zakończeniu stażu ma jasny cel, pragnie założyć własną firmę graficzną.
Jeszcze jedno marzenie
Kryspin ma jeszcze jedno marzenie, chce zdobyć prawo jazdy kat. „B” i posiadać własny samochód, odpowiednio dla niego przystosowany, często niezbędny do samodzielnego życia. Niestety, szkół nauki jazdy, które szkoliłyby osoby niepełnosprawne w Polsce, jest niewiele. W Szczecinku ani w okolicach też takiej możliwości jeszcze nie ma.
Kryspin jednak nie zraża się i głęboko wierzy, że taka możliwość z pewnością się nadarzy, nawet szybciej niż myśli. Ma wystarczającą motywację, by to marzenie spełnić. Warto wierzyć w siebie, taka postawa to najlepszy przykład dla innych i najlepsza lekcja motywacji dla wątpiących.
Projekt realizowany w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych