26 czerwca 2021 – to data oczekiwana przez wszystkich, dla których Pałac w Siemczynie jest miejscem szczególnym i ważnym.
Mimo pandemii, Stowarzyszenie Henrykowskie przygotowało kolejne, XVIII już spotkanie. Jak to już w zwyczaju, w programie były stałe pozycje czyli wykłady. Jednym z ciekawszych był ten, dr Artura Wezgraja, o koncepcji połączenia jezior drawskich w szlaki wodne.
Dla naszego Stowarzyszenia najistotniejsze było zaprezentowanie dorobku „III Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Stacja Kultura 2020”. Ten Plener był magiczny, bo artyści pracowali w Sali balowej pałacu, która czeka na rekonstrukcję a póki co, jej dawną świetność i atmosferę artyści odtwarzali według własnej wyobraźni. Wyobraźnia artystów to wielka siła. Przygotowanie namiotu do Dni Henrykowskich zaczyna się dużo wcześniej, bo jego wyposażenie musi stworzyć dobre warunki do prezentacji wystawionych prac. I tak było, i nasz namiot był licznie odwiedzany. Komisarz Pleneru opowiadała zainteresowanym zarówno o twórcach prac, jak i ich dorobku. Odwiedzali nas i komentowali zwykli bywalcy Dni Henrykowskich, ale też goście honorowi. Mieliśmy zaszczyt gościć Członków Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie i Burmistrzów miast z Czaplinka, Złocieńca, Drawska i Bornego Sulinowa.
Namiot z pracami powstałymi podczas III Międzynarodowego Pleneru Artystycznego nie był jedynym, jaki prezentowało Stowarzyszenie. Agnieszka i Roman Szewczykowie, członkowie naszego stowarzyszenia, zaprezentowali swoje wyroby ekologiczne. Każdy zwiedzający mógł się zapoznać ze znaczeniem prezentowanych wyrobów ziołowych, mógł spróbować domowego chleba i różnego rodzaju past czy kremów powstałych na bazie ziół i warzyw. Była to też swojego rodzaju promocja „Bobrowej Doliny” i jego przyrody.
Jak zawsze, naszym znakiem szczególnym, były barwne kostiumy barokowe, nasz ukłon w stronę wspaniałych gospodarzy -Stowarzyszenia Henrykowskiego i Rodziny Państwa Andziaków.
LvS