Tango – zmysłowość pięknie uwolniona

9 maja 2023 na zaproszenie szczecineckiego „Klubu na Obcasach ” w Sali Konferencyjnej Zamku Szczecineckiego zebrali się miłośnicy i osoby zainteresowane genezą i historią Argentyńskiego Tanga.

Dla Stowarzyszenia Stacja Kultura była to kolejna odsłona programu słowno-muzycznego z cyklu „Kobiety” pn. „Tango-zmysłowość pięknie uwolniona” i było piątym z tej serii. Przed spotkaniem w Szczecinku, historia tanga przedstawiona została w Pałacu Siemczyno, Centrum Kultury w Białym Borze, Trzciance i Wałczu. Niezwykłość tematu w przepiękny sposób podkreślał Tango Cancion Tenor, Pan Marcin Naruszewicz, który stworzył koncertujący w Polsce i Europie- zespół „Tango Cancion”. Spotkania z tangiem argentyńskim wzbogacali Anna i Maciej Kalinowscy, tancerze z koszalińskiej Grupy Pasjonatów Tanga wraz z przyjaciółmi . Tak więc historia tańca, opowiadana przez autorkę scenariusza, Lucy von Schickedantz, otrzymała niebywałą oprawę. Pan Marcin Naruszewicz śpiewał najpopularniejsze utwory tanga argentyńskiego a tancerze ukazali piękno i prawdziwość tego, co w tangu jest najważniejszym, czyli emocje. Spotkanie wzbogacone było prezentacją zdjęć ilustrujących genezę tanga od jego pierwszych kroków na ulicach Buenos Aires. Program wzbogacony filmami, w których tango tańczyli artyści światowego formatu, a także współczesne, spontaniczne wykonania tanga na ulicach Budapesztu czy Miami. Staranność przygotowania i reżyseria Giny Malinowski, każdego ze spotkań, oraz jego temat wywoływały w widzach duże emocje. Wzruszona publiczność dawała temu wyraz- były miłe komentarze i podziękowania za historię i sposób przedstawienia tego niezwykłego tańca.

Programy słowno-muzyczne oprócz plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych, są drugim statutowym kierunkiem działalności Stowarzyszenia Stacja Kultura. Na przestrzeni pięciu lat pokazaliśmy ich sześć. Oto ich tytuły chronologicznie:

  1. „Potargana w miłości” – historia życia Agnieszki Osieckiej
  2. „O miłości nie całkiem serio”
  3. „Powiedz mi jak mnie kochasz”?- walentynkowy koncert wraz z zaproszoną grupą „Chasing Embers” z Anglii
  4. „Mieszały im w życiu i w farbach” – historie kobiet związanych ze sławnymi malarzami
  5. „Niegrzeczne Kobiety” – historie życia sławnych kobiet i ich postaw do trwającej II wojnie światowej
  6. „Tango- zmysłowość pięknie uwolniona”, geneza i historia tanga argentyńskiego

Wszystkie te produkcje były pokazywane wielokrotnie w wielu miejscowościach województwa zachodniopomorskiego i innych, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Bardzo oszczędne podliczenie wskazuje, że spektakle przygotowane przez Stację Kultura oglądało około 3,5 tysiąca osób. Dotacje , które otrzymaliśmy na ich realizację jest wynikiem zaufania władz lokalnych w nasze umiejętności. Programy powstały dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Szczecineckiego, władzom samorządowym Czaplinka i Bornego Sulinowa. Liczba widzów i ich zadowolenie potwierdzają trafność wyboru statutowego działania Stowarzyszenia Stacja Kultura.

LvS